Enver GÜLER


Pasinler Kaplıcaları Bir nevi bölgenin altın madeni...

Kentte kaplıca dendiği zaman akla ilk gelen bölge Pasinler termal kaplıcaları


Karakış günlerini yaşıyoruz.

Yılbaşı kapıda...

Artık seyahat planı sırası termal suların olduğu şehirlerde.

Birçok hastalığa iyi geldiği bilinen minerali bol şifalı sular ve Pasinler Termal tesislerinin, Kale Hotel’in  lüks konforuyla birleşince insanlarda ne iş stresi kalıyor ne de yorgunluk...

Türkiye’nin ve Doğu Anadolu bölgesinin termal konusunda en önemli ve şifalı sularıyla bir çok hastalıklara ve vücut yorgunluğuna iyi geldiği bilinen ve şifa dağıtan Pasinler Tarihi kaplıcalarını, Kale termal oteldeki son durumları sizler için araştırdık.  

ERZURUM / PASİNLER

Kaplıcaların merkezi

Kentte kaplıca dendiği zaman akla ilk gelen bölge Pasinler termal kaplıcaları

Pasinler Kaplıcaları Bir nevi bölgenin altın madeni...

Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı faaliyet gösteren Tarihi Kaplıcalar Kale Termal otelin yatak sayısı 80 Kale otel misafirlerine kaplıca ve konaklama hizmeti de sunuyor.

PASİNLER KAPLICALARI/HASANKALE TERMAL KAMPUSU

Binbir derde şifa Pasinler Kaplıcaları ve yenilenen yüzüyle Hasankale Termal Kampusu Erzurum İl Merkezine 40 km mesafededir.

Kalenin güneyinde Hasankale Çayı'nın iki yanında, birbirlerinden yaklaşık 50 metre mesafede iki kaplıca yer almaktadır. Bunlardan güneydekine Büyük Çermik, kuzeydekine Küçük Çermik denilmektedir. 1565 yılında Dulkadiroğulları'ndan Şah Bey tarafından yaptırılan Büyük Çermik’in üzeri 14,5 metre çapında bir kubbeyle örtülmüştür.

1749 yılında onarılan bu kaplıcaya bazı eklemeler yapılmıştır. Büyük Çermik'in 50 metre kuzeyinde ve Hasankale çayının karşı kıyısında yer alan Küçük Çermik'in 1,5 metre derinliğinde havuzu ve üzerini örten 8 metre çapında kubbesi bulunmaktadır. Kaplıcadan, içme ve banyo kürleri şeklinde yararlanılmaktadır.

İçilerek kullanıldığında safra kesesi, karaciğer, mide ve bağırsak üzerinde etkili olmaktadır. Romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, çeşitli sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme tedavisi için ise banyo kürleri yapılmaktadır. Bikarbonatlı, klorürlü, sodyumlu, karbondioksitli ve kısmen de radyoaktif bileşimli olan kaplıca suyunun sıcaklığı 39 - 45 °C arasında değişmektedir. Kaynağı, 205 metreden doğal çıkışlı olan kaplıca, 15 It/sn. akım değerine sahiptir.