Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

HALK SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN HAREKETE GEÇİLMELİDİR

.

ADANA / UHA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte kene ısırması sonucu ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarında yine artış yaşandığına dikkat çekerek uyarılarda bulundu. Yurttaşların kene ısırmasına karşı dikkatli olmasını ve önlem almasını isteyen Barut, kene popülasyonunun artışını kontrol altına alma ve toplumsal bilinçlendirme için de iktidarı göreve çağırdı.

"HAYVAN VE İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR"
Türkiye'de havaların ısınmasıyla birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarının sıklıkla görülmeye başlandığını anımsatan Ayhan Barut, yurdun değişik bölgelerinde yine benzer vakaların ortaya çıktığını aktardı. Kenelerin ülkemizde hayvan ve insan sağlığını tehdit etmeyi sürdürdüğünü ifade eden Barut, "KKKA hastalığı kenelerden kaynaklı ilkbaharın ortasından itibaren yaz ayları boyunca halk sağlığını tehdit etmeyi sürdürüyor. Bu sene de yine kenelerden kaynaklı vakaların haberleri maalesef çok sayıda yerden geliyor" diye konuştu.

TOPLUMSAL EĞİTİM VE ÖNLEM ÇAĞRISI

Pandemiden kaynaklı olarak insanların çoğunlukla kırsal bölgelere ilgi gösterdiğini dile getiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Pandemi gibi KKKA hastalığı da halk sağlığı için risk oluşturuyor. Yurttaşlarımız park ve bahçe gibi yerlere gittiklerinde tedbirli olmalı, vücutlarını kontrol etmeli, kene ile temas varsa derhal tıbbi yardım almalı. Keneden kaynaklı bu hastalığa karşı bilincin artırılması için toplumsal eğitim seferberliği başlatılmalı. Doğayı, çevreyi, hayvan ve insan sağlığını riske atmadan, biyolojik mücadele yöntemleri dahil alternatif mücadele teknikleriyle kene popülasyonunun artışını kontrol altına alma konusunda da iktidar somut ve acil adım atmalıdır. Riskli bölgeler taranmalı, etkin önlemler alınmalıdır."