Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

Bakan Akar: “2023’te millilik oranını yüzde 80’lere taşıyacağız”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yerlilik ve millilik oranını yüzde 70’lerin üzerine çıkarmayı başardıklarını belirterek, "Hedefimiz bu oranı, 2023 yılında yüzde 75- 80’lere taşımaktır" dedi.

 Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından ATO Congresium'da düzenlenen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nı ziyaret ederek konuşma yaptı. Bakan Akar, baş döndürücü bir hızla ilerleyen teknolojinin hayatın her alanında kendini net bir şekilde hissettirdiğini belirtti. Teknolojiye sahip olamayan, gelişmelere uyum sağlayamayan ülkelerin pazar olmaktan öteye geçemediğini, her türlü tehdit ve tehlikeye maruz kalabildiğini bildiren Bakan Akar, güçlü ve etkin olabilmek için öngörü ve proaktif tedbirler alınmasının önemine değindi.

Başta savunma teknolojileri olmak üzere hemen her alanda önemli ilerlemelerin kaydedildiğini vurgulayan Bakan Akar, yerlilik ve millilik oranını yüzde 70’lerin üzerine çıkarmayı başardıklarını belirterek, "Hedefimiz bu oranı, 2023 yılında yüzde 75- 80’lere taşımaktır" dedi. Savunma sanayinde faaliyet gösteren yerli firmaların dünya devleri ile yarışır hâle geldiğini, dünyanın önde gelen ilk 100 savunma kuruluşu arasında 7 yerli firmanın yer aldığını aktaran Bakan Akar, geleceğin savunma teknolojilerinde kara-deniz-hava dışında uzay ve siber uzayın da önemli bir harekât alanı hâline geldiğini belirterek şöyle devam etti:

https://youtu.be/lATS6kx352g

"Özellikle siber sistemler alanında üstünlüğü ele geçirmek, diğer harekât alanlarında başarılı olmanın ön koşulu hâline gelmiştir. Harpte ihtiyaç duyulan ve gelecekte duyulacak olan bu gibi teknolojilerin geliştirilmesinde akademisyen, sanayici ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin koordineli olarak birlikte çalışması, sistemlerin hızlı bir şekilde geliştirilmesinde büyük fayda sağlayacaktır. Bu doğrultuda çalışmalarımıza hız kesmeden devam edecek, tüm imkânlarımızı seferber ederek yılmadan, yorulmadan çalışacağız. Hiçbir ülkeden geri kalmayacağız. Ülkemizi bu hedeflere ulaştıracak insan kaynağımıza, potansiyelimize ve bunu güce dönüştürecek savunma sanayi firmalarımıza güveniyoruz. İyi şeyler, inanıldığında; daha iyi şeyler, sabredildiğinde; en iyi şeyler, hiç vazgeçilmediğinde gelir. İnancımız, sabrımız, azim ve kararlılığımızla çok daha büyük başarılar elde edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın."